SZYMBARK

Szymbark jest położony w jednym z najładniejszych rejonów Szwajcarii Kaszubskiej, w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W szymbarskim lesie znajduje się niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju Centrum Edukacji i Promocji Regionu, do którego przybywają goście z całego kraju i świata. W tym szczególnym miejscu, turyści mogą poznać historię, tradycje i kulturę Kaszub. Znajdujący się w tu skansen oferuje również możliwość zobaczenia takich atrakcji jak: "Dom stojący na głowie", "Dom Sybiraka", Pomnik Gryfa Pomorskiego, Bunkier Gryfa Pomorskiego, "Dwór Salino", Kościółek Św. Rafała, "Dom Kaszuba z Kanady" czy "Dom z Turcji".

Szymbark jest też słynny z pobicia kilku rekordów Guinessa. Dzięki temu mamy okazję tu zobaczyć m.in.: najdłuższą deskę świata (długość 46,53m), największy fortepian świata (ważący ponad 2 tony, mierzący prawie 1,9 metra wysokości i ponad 6 metrów długości), i "Stół Noblisty" (wykonany na pamiątkę przyznania Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy stół ma 35 m długości. Jest to najdłuższy stół świata wykonany z jednego kawałka drewna. Może zasiąść przy nim jednorazowo 230 osób, ma objętość 7 kubików drewna i waży około 6 ton).

Częstym celem wycieczek turystycznych do Szymbarku jest również Wieżyca- najwyższe wzniesienie (329 m n.p.m.) na całym Niżu Europejskim. Na szczycie Wieżycy w centrum rezerwatu przyrody znajduje się trzydziestometrowa wieża widokowa im. Jana Pawła II z której rozpościera się wspaniały widok na Wzgórza Szymbarskie, "Kółko Raduńskie" i szlak turystyczny tzw. "Droga Kaszubska".

Będąc w okolicy warto pojechać do położonej w odległości 15 km od Szymbarku KOŚCIERZYNY. Jedną z największych atrakcji tego miasta jest Skansen Kolejowy "Parowozownia Kościerzyna" gdzie można podziwiać m.in. polskie parowozy z lat 30-tych XX wieku, wagony motorowe z okresu miedzywojennego czy ręczną drezynę.

⇦ POPRZEDNIA ⇦ ⇧ POWRÓT ⇧ ⇨ NASTĘPNA ⇨