SZTUTOWO i okolice

Nazwa Sztutowo nieodmiennie kojarzy się z nazistowskim obozem koncentracyjnym "KL Stutthof". Był to najdłużej działający obóz koncentracyjny poza przedwojennymi granicami Niemiec. Założony został podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, tuż po zajęciu Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska i działał do maja 1945 roku. Obecnie znajduje się tu Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Pomnik Walki i Męczeństwa, upamiętniający ofiary pomordowane w obozie. Warty zobaczenia jest również XIX-wieczny (wybudowany w stylu neogotyckim) Kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Sztutowie.

Jedynie 4 km od Sztutowa znajduje się miejscowość KĄTY RYBACKIE. Warto wybrać się do Kościoła pod wezwaniem św. Marka Ewangelisty w Kątach Rybackich by zobaczyć wyposażenie wnętrza stworzone z oryginalnych części statków i nabrzeży portowych. Innymi atrakcjami tej miejscowości są również: muzeum z wystawą dawnych łodzi rybackich, oraz położony na północny zachód od wsi rezerwat ornitologiczny "Kąty Rybackie" gdzie znajdują się siedliska czapli szarych i kormoranów.

17 km od Kątów Rybackich jest usytuowana KRYNICA MORSKA. Jest to jedno z najbardziej znanych kąpielisk na polskim wybrzeżu. Warte odwiedzenia są znajdujące się tu: Latarnia Morska, oraz najwyższa (osiągajaca wysokość 49 m n.p.m.) na Mierzei Wiślanej wydma, zwana Wielbłądzim Grzbietem.⇦ POPRZEDNIA ⇦ ⇧ POWRÓT ⇧ ⇨ NASTĘPNA ⇨