GDAŃSK

Gdańsk jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski. Zwiedzanie Gdańska i jego zabytków warto rozpocząć od Głównego Miasta. Najważniejsze zabytki znajdują się wzdłuż tzw. "Drogi Królewskiej", reprezentacyjnej ulicy Gdańska– ulicy Długiej. Znajdują się tam warte zobaczenia: gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, niezwykły XIV-wieczny dom spotkań rycerstwa i patrycjatu Dwór Artusa, XVIII-wieczna kamienica- Dom Uphagena, a także Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny- największa średniowieczna świątynia z cegły na świecie (mierzy 105 m długości i 66 m szerokości w transepcie, a jej wieża ma 77 m wysokości).

Spacerując Starym Miastem warto zwrocić uwagę na znajdujące się tu: Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta i kościół św. Katarzyny. Obowiązkowym punktem wycieczek w Gdańsku jest spacer Długim Targiem do Fontanny Neptuna a później nadbrzeżem Motławy by zwiedzić Bramę Żuraw i znajdujące się w niej Centralne Muzeum Morskie.

Będąc w Gdańsku warto również zobaczyć jeden z symboli Gdańska - Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 - monument w postaci trzech krzyży z kotwicami, upamiętniający ofiary grudnia 1970 roku.

W północno-wschodniej części Gdańska, na Wyspie Portowej znajduje się Westerplatte i słynna Wartownia nr 1- główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939, miejsce gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Westerplatte od południa graniczy z Wisłoujściem (gdzie znajduje się warta zwiedzenia fortyfikacja Twierdza Wisłoujście) i Portem Północnym.

Do interesujących miejsc w Gdańsku należy również Bazylika Archikatedralna w Gdańsku- Oliwie- najdłuższy (bo mający 107 m długości) kościół cysterski na świecie. Znajdują się tam arcydzieła sztuki sakralnej w stylu renesansowym, barokowym, rokokowym i klasycystycznym, a także jedne z największych w Polsce - słynne organy oliwskie.

Również w dzielnicy Gdańsk-Oliwa znajduje się Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża. Zajmuje powierzchnię 136 hektarów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co czyni z niego największą pod względem powierzchni placówkę tego typu w Polsce.

⇦ POPRZEDNIA ⇦ ⇧ POWRÓT ⇧ ⇨ NASTĘPNA ⇨